Praha převzala záštitu

Hlavní město Praha a jeho primátorka Adriana Krnáčová převzaly záštitu nad 7. ročníkem festivalu Film Music Prague. Organizační tým přehlídky děkuje za tuto podporu magistrátu. „Rádi přispíváme k pestrosti kulturního života v Praze. Máme za cíl přinášet do české metropole unikátní projekty. Ne jinak je tomu letos. Uvedeme například světovou premiéru symfonického koncertu Clinta Mansella,“ řekl umělecký ředitel festivalu Nikola Bojčev. Koncert Clint Mansell Symphonic bude v sobotu 21. dubna ve Foru Karlín. Nabídne skladby z filmů jako Fontána, Requiem za sen, Moon, Černá labuť nebo S láskou Vincent.

Lidé budou mít také možnost potkat se s některými hosty festivalu. Účast přislíbili kromě Clinta Mansella také skladatelé Benjamin Wallfisch (Dunkerk), Ilan Eshkeri (Hvězdný prach), Carly Paradis (spolupracovnice Clinta Mansella). Ve Festivalovém centru v Kaiserštejnském paláci bude doprovodný program, včetně panelových diskuzí. Sledujte sekci Program.

Skladatel Kieboom autorem Fanfáry festivalu

Festival Film Music Prague má tu čest představit oficiální Fanfáru, kterou složil nizozemský umělec Matthijs Kieboom. Její úryvek máte právě teď možnost slyšet zde.

„O vlastní hudební znělce jsme uvažovali už při minulém ročníku, ale až pro ten letošní se nám podařilo navázat spolupráci se skladatelem, který se pro tuto práci doslova nadchnul,“ říká umělecký ředitel festivalu Nikola Bojčev. Kieboom našel inspiraci mimo jiné v práci původem českého skladatele Zlatého věku Hollywoodu – Ericha Wolfganga Korngolda. Plná verze Fanfáry zazní už při zahajovacím koncertu Goosebumps! The Opening Night ve čtvrtek 19. dubna ve Foru Karlín v Praze. Při tomto koncertu zazní známé melodie Hanse Zimmera (Interstellar), Benjamina Wallfische (To), Lornea Balfea (Genius) nebo Vangelise (Blade Runner). Více o programu festivalu najdete tady.

Co nabídne světová premiéra koncertu Clinta Mansella?

V sobotu 21. dubna uvedeme v pražském Foru Karlín unikátní koncert s názvem CLINT MANSELL SYMPHONIC. Vůbec poprvé zazní v živém provedení orchestrální aranže známých filmových soundtracků jako Fontána, Requiem za sen, Černá labuťNoe nebo Moon. „O tomto koncertu jsme s Clintem diskutovali už řadu let, ale dosud jsme nebyli schopní dotáhnout nápady do konce. Festival Film Music Prague nám dal ten správný impulz,“ prozradil Clintův dlouholetý spolupracovník, aranžér, orchestrátor a dirigent Matt Dunkley a doplňuje: „Byla zábava pracovat na tomhle projektu. Dali jsme si hodně práce propojit vybrané skladby a orchestrovat je tak, aby hudba při živém provedení každého uchvátila.“

„Symfonický koncert hudby Clinta Mansella je splněným snem,“ dodal umělecký ředitel festivalu Nikola Bojčev. Na pódiu se v jednu chvíli sejde 120 profesionálních hudebníků orchestru Filharmonici města Prahy a Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy pod vedením jedné z nejlepších českých dirigentek Miriam Němcové a sbormistra Jakuba Zichy. Clint Mansell patří aktuálně k nejvýraznějším skladatelům filmové hudby. Často spolupracuje s britským režisérem Darrenem Aronofskym. Pražské publikum bude mít jedinečnou příležitost jako první slyšet koncert CLINT MANSELL SYMPHONIC.

Vstupenky na koncert jsou k dostání zde.

Festival uctí památku Jóhanna Jóhannssona

Festival Film Music Prague zařadí do programu závěrečného koncertu True Stories Gala hudbu islandského vizionářského skladatele Jóhanna Jóhannssona. Uctíme tak jeho památku poté, co v pátek 9. února nečekaně zemřel. Program koncertu nabídne skladbu z životopisného snímku TEORIE VŠEHO, za který Jóhannsson získal Zlatý globus a nominaci na Oscara. V neděli 22. dubna vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Chuheie Iwasakiho. Spoluúčinkují Kühnův smíšený sbor a housliska Olga Šroubková. Podrobný program koncertu najdete zde.

Skladatel Eshkeri hostem závěrečného gala

Britský skladatel Ilan Eshkeri přijal pozvání na 7. ročník festivalu Film Music Prague. Jako host závěrečného galakoncertu TRUE STORIES GALA (22.4.) uvede v Dvořákově síni pražského Rudolfina svoji hudbu k historickému životopisnému snímku KRÁLOVNA VIKTORIE. Eshkeri dosud získal řadu cen a uznání. Upozornil na sebe zejména fantasy snímkem HVĚZDNÝ PRACH. Je častým spolupracovníkem režiséra Matthew Vaughna a také režiséra a herce Ralpha Fiennese, s kterým natočil životopisné drama VÁŠEŇ MEZI ŘÁDKY nebo adaptaci Shakespearova díla CORIOLANUS. Při závěrečném koncertu TRUE STORIES GALA vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Kühnův smíšený sbor pod vedením dirigenta Chuheie Iwasakiho. Vstupenky jsou stále v prodeji. Podrobnější program koncertu najdete zde.

Šťastný nový rok 2018

Organizátoři festivalu FILM MUSIC PRAGUE vám děkují za přízeň v roce 2017 a v novém roce přejí jen to nejlepší! Těšíme se na vaši účast na 7. ročníku, který bude od 19. do 22. dubna 2018. Přivítáme hollywoodské skladatele Clinta Mansella (Fontána), Benjamina Wallfische (Blade Runner 2049), duo Thomase Bergersena a Nicka Phoenixe ze skupiny Two Steps From Hell, a seznam hostů zcela jistě není konečný! Celkem připravujeme pět galakoncertů ve spolupráci s nejlepšími umělci. Festival FILM MUSIC PRAGUE je v Česku unikátní kulturní událostí, za což vděčíme také vám. Pro každý ročník připravujeme premiérové projekty a jinak tomu nebude ani v roce 2018. Přesvědčit se můžete zde. Ještě jednou vše nejlepší a držte nám palce, abychom opět převálcovali konkurenci jako v roce 2017. 🙂

Merethe Soltvedt zazpívá v Praze

Koncert Two Steps From Hell ‚live in concert‘ ozdobí sólistka, původem norská zpěvačka MERETHE SOLTVEDT. Tato oblíbená umělkyně s podmanivým hlasem je častou spolupracovnicí skladatelů Thomase Bergersena a Nicka Phoenixe. Její hlas můžete slyšet i na posledním albu Two Steps From Hell s názvem Unleashed. I z tohoto alba zazní ukázka při chystaném koncertu festivalu Film Music Prague 2018 v pátek 20. dubna. Pod vedením dirigenta Petra Pololáníka zahraje orchestr Praga Sinfonietta a zazpívá Kühnův smíšený sbor. Vstupenky jsou k dostání zde.

Benjamin Wallfisch zahájí Film Music Prague 2018

Skladatel Benjamin Wallfisch uvede svoji hudbu v rámci zahajovacího koncertu festivalu Film Music Prague 2018. Ve čtvrtek 19. dubna bude v pražském Foru Karlín dirigovat orchestr Filharmonici města Prahy a sbor. Program zahrne suity z aktuálního scifi snímků Blade Runner 2049, úspěšného hororu To, životopisného dramatu Skrytá čísla a thrilleru Lék na život. Wallfischovu hudbu doplní ukázky z velkofilmů Počátek, Interstellar Sherlock Holmes: Hra stínů. Soundtrack k těmto filmům je dílem Wallfischova učitele Hanse Zimmera. Na Zlatý globus a Emmy nominovaný skladatel Benjamin Wallfisch napsal hudbu už pro více než 60 titulů. Dosud spolupracoval s řadou legendárních filmových tvůrců, jako jsou Steven Spielberg, Rupert Wyatt, Gore Verbinksi a Lars von Trier. za svoji práci získal řadu ocenění a nominací, včetně Ceny Americké filmové akademie, Ivor Novello Awards, BAFTA a World Soundtrack Awards.

Vstupenky na zahajovací koncert (19.4.2018) s názvem GOOSEBUMPS! jsou už v prodeji zde.

True Stories Gala jako závěrečný koncert

Závěrečný koncert festivalu Film Music Prague 2018 nese název TRUE STORIES GALA. Tento koncert bude 22. dubna v nádherné Dvořákově síni pražského Rudolfina. Uslyšíte hudbu z filmů, které vycházejí nebo jsou založené na skutečných událostech. Program zahrne například Vangelisovu hudbu z filmu Ohnivá kola stejně jako skladby Alexandra Desplata z Královy řeči, od Johna Williamse uslyšíte Schindlerův seznam nebo Chyť mě, když to dokážeš. A mnohem víc! Vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Kühnův smíšený sbor. Festival brzy ohlásí speciální hosty. Zůstaňte naladěni!

Koncert hudby ‚Two Steps From Hell‘

A je to oficiální! Festival Film Music Prague 2018 uvede koncert hudby Two Steps From Hell. Skladatelé Thomas Bergersen a Nick Phoenix budou hosty festivalu (ne účinkujícími). Proslavili se tvorbou hudby pro teasery a trailery hollywoodských blockbusterů. Výběr z jejich tvorby uslyšíte v podání orchestru, sboru a sólistů 20. dubna 2018 v pražském Foru Karlín. Dirigentské taktovky se ujme dlouholetý spolupracovník Two Steps From Hell Petr Pololáník. A máte se na co těšit!